Drodzy rodzice!
Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i związane z tym ryzyko zachorowania budzi w nas niepokój. Jest to sytuacja trudna, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia.
Nasze obawy udzielają się też dzieciom, które zawsze nas bacznie obserwują i momentalnie wyczuwają nasze emocje.
Szczególnie wrażliwe są dzieci z zaburzeniami lękowymi, które są wyczulone na wyszukiwanie potencjalnych zagrożeń w otoczeniu.
Nie zostawiajmy dzieci z tymi emocjami samych sobie. Wyjaśnijmy im w prosty i konkretny sposób, adekwatny do wieku co się aktualnie dzieje, np. odwołując się do ich doświadczenia:
„Pamiętasz jak chorowałeś na ospę, musiałeś być w domu aż wyzdrowiejesz, nie mogłeś chodzić do przedszkola, żeby nie zarażać innych. Teraz w naszym mieście pojawił się nowy wirus, który sprawia, że łatwo jest zachorować. Nie można chodzić do przedszkola czy do pracy, bo dużo ludzi mogłoby na raz zachorować i lekarze nie daliby rady wszystkich leczyć. Kiedy lekarze uporają się już z tym wirusem, znowu będziesz mógł iść do przedszkola.”
Można skorzystać z książeczek, bajek audio, materiałów ilustrowanych dot. bieżącej sytuacji, które pojawiły się w Internecie i pomogą rozpocząć z dzieckiem rozmowę:
- poniżej link do bajki „O królu Wirusie i dobrej kwarantannie”
http://dorotabrodka.pl/blog/?fbclid=IwAR2fxjfBZrePiTwP63QZ1nCA1dhalqvO8jXIRd6Uh0Q2RAbOp-HTCuguwS0
- możecie pobrać również darmowy ebook w różnych językach (również po polsku!), który pomoże Wam rozmawiać z Waszymi dziećmi o koronowirusie i emocjach jakie wywołuje :
- poniżej do pobrania bajka terapeutyczna "O tym jak Wirus Koronek krainę człowieka chciał zdobyć" oraz wierszyk "Uciekaj wirusie!" autorstwa naszej znakomitej specjalistki, psychologa mgr Beaty Bartczak.
Jeśli dziecko zadaje trudne pytania, na które Ty sam nie znasz odpowiedzi, nie bój się powiedzieć „Nie wiem”. Daj sobie czas na zdobycie informacji czy też przemyślenie tego co chcesz dziecku przekazać. Pamiętaj, że większe poczucie bezpieczeństwa daje rodzic uczciwy niż wszechwiedzący.
Przede wszystkim, jeśli chcesz efektywnie pomóc dziecku w radzeniu sobie z lękim, zadbaj o własne poczucie spokoju.
To może wymagać poświęcenia uwagi własnym emocjom: nazwania tego co przeżywasz, wyrażenia uczuć np. w rozmowie z najbliższymi, znalezienia własnych sposobów na równowagę wewnętrzną.
Dbając o siebie - dbasz o swoje dziecko!
Zdecyduj w jakiej mierze oglądać czy też słuchać codzienne wiadomości dotyczące epidemii, mając na względzie troskę o własne emocje, a także dziecka.
Ważne jest zwrócenie uwagi na emocje jakie przeżywamy: zarówno rodzice jak i dzieci mają prawo czuć się zaniepokojeni, smutni lub rozłoszczeni z powodu zmiany stylu życia z powodu koronowirusa.
Pomocne mogą być bajki terapeutyczne, książki i gry psychoedukacyjne, przystępnie zapoznające dzieci z światem emocji i uczące jak sobie z nimi radzić.
Wyjaśnij dziecku, że lęk jest nam potrzebny, chroni nas przed zagrożeniem. Jeśli jednak rośnie nadmiernie, możemy coś zrobić by go zmniejszyć.
Trenujcie razem z dziećmi konstruktywne sposoby radzenia sobie z lękiem:
- głębokie oddychanie
- techniki uważności (np. z książki "Uważność i spokój żabki" oraz "Uważność - moja supermoc")
- korzystajcie z aktywności fizycznej, która obniża poziom kortyzolu a podnosi poziom hormonów "szczęścia"
- zapisujcie pozytywne, zrównoważnone myśli
- wyrażajcie Wasze stany emocjonalne poprzez prace artystyczne
- wykorzystajcie poczucie humoru w oswajaniu lęku
Poinformujcie dzieci, że oprócz tego że pozostajemy w domu, możemy chronić się przed wirusem. Edukujmy dzieci na temat higieny:
- myciu rąk, możecie w domu zrobić doświadczenie z wodą, pieprzem i solą, żeby pokazać jak mycie rąk mydłem jest skuteczne w walce z wirusem:
https://www.facebook.com/officialtomfletcher/videos/657576818340583/
- zasłaniania buzi kiedy kichamy, kaszlemy, najlepiej w zgięty łokieć
- nie wkładania palców do buzi
To jest też dobry czas do edukowania dzieci na temat zdrowego stylu życia i budowania własnej odporności, która jest najlepszą obroną w walce z wirusem:
- mniej słodyczy, więcej warzyw, owoców
- mniej napoi słodzonych, więcej wody
- aktywność fizyczna
Dzięki takim zachowaniom zdobywamy super moce w walce z wirusem :)
Każde dziecko jest inne, każdy rodzic jest inny i chodź wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji, to każdy może ją inaczej przeżywać i na nią reagować.
Nie ma gotowego scenariusza jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach. Powyższe wskazówki mogą Ci pomóc w takiej rozmowie, ale jeśli okażą się nie wystarczające zachęcamy do skorzystania z konsultacji psychologicznej online.
Zachęcamy również do śledzenia naszej strony internetowej i FB: będziemy publikować dla Państwa jeszcze inne materiały dotyczące tej tematyki.
Autorki:
mgr Dorota Czechowicz – psycholog, Dyrektor Oddziału Centrum Terapii Mutyzmu, Nieśmiałości i Lęku w Rzeszowie
mgr Monika Andrzejewska - psycholog, Dyrektor CTM Centrum Terapii
Tekst chroniony prawami autorskimi przez CTM Sp. z o. o.
Pliki:
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Uciekaj_wirusie.pdf | 142.46 KB |
O_tym_jak_Wirus_Koronek_kraine_czlowieka_chcial_zdobyc.pdf | 275.2 KB |