Terapia mutyzmu i zaburzeń lękowych u osób dorosłych

Zignorowany mutyzm i zaburzenia lękowe w dzieciństwie mogą prowadzić do depresji lub stanów lękowych w dorosłości. 

dorosły z mutyzmem i dzieckoCzęść osób dorosłych może również nadal odczuwać znaczne trudności w komunikacji podczas poznawania nowych osób, sytuacji stresujących takich jak rozmowa kwalifikacyjna lub wypowiadanie się na forum. Psychoterapia jest niezbędnym elementem pomocy umożliwiającym powrót do zdrowia osobom pogrążonym w depresji lub zaburzeniach lękowych. Podczas psychoterapii uzyskuje się wgląd w przeżywane stany i uzyskuje nowe spojrzenie na problemy prowadzące do tych stanów. Dzięki tej wiedzy i nabytym umiejętnościom radzenia sobie w trudnych sytuacjach taka osoba może stopniowo pokonywać lęk oraz zmieniać negatywne myślenie o sobie, świecie i swojej przyszłości. 

Mutyzm wybiórczy u dorosłych

Mimo że mutyzm jest problemem typowo dziecięcym, to jednak zdarza się, że nie ustępuje wraz z wiekiem. Wówczas dochodzi do wystąpienia mutyzmu wybiórczego (selektywnego) u dorosłych. Te zaburzenia lękowe o podłożu genetycznym polegają na tym, że komunikują się oni tylko z wybranymi przez siebie osobami, a w stosunku do innych zachowują bezwzględne milczenie. Mutyzmowi wybiorczemu towarzyszą często również trudności w porozumiewaniu się niewerbalnym. Dlatego kontakty społeczne ludzi, którzy cierpią na to schorzenie, są mocno utrudnione. Uważane są przez nich jako niezwykle męczące. Wynika to także z tego, że, ich zdaniem, otoczenie ma wobec nich pewne oczekiwania, którym nie potrafią sprostać.

Bardzo często ich zachowanie mylone jest z nieśmiałością. W rzeczywistości wynika jednak z innych kwestii oraz temperamentu osoby. 

W przypadku osób dorosłych mutyzm wybiórczy może rozwijać się na skutek silnych, traumatycznym przeżyć. Czasami też jest diagnozowany jako objaw poważnej choroby psychicznej np. schizofrenii. Nie ma jednak jednoznacznych źródeł jego pochodzenia. Przyjmuje się natomiast, że główną przyczyną jest nadaktywna część mózgu, która odpowiada za odczuwanie stresu w sytuacji określanej przez psychologów jako ekspozycja społeczna. Osoby, które doświadczają tych zaburzeń lękowych, kiedy znajdują się w centrum uwagi innych ludzi, odczuwają z tego powodu tremę. Pojawia się ona znienacka. Paraliżuje i nie pozwala na swobodną komunikację. Gdy jednak otoczenie, w którym przebywają, jest dla nich komfortowe i bezpieczne, wówczas potrafią zachowywać się zwyczajnie i naturalnie w różnego rodzaju sytuacjach towarzyskich.

Osoby dorosłe cierpiące na mutyzm wybiórczy uważane są za wycofane, nieumiejące przystosować się do rzeczywistości oraz małomówne. Czasami nawet uznaje się je za źle wychowane czy „odmieńców”. W życiu decydują się na zawody, które nie wymagają relacji z innymi ludźmi. Niezbyt dobrze radzą sobie w związkach i w codziennym życiu.

Często nawet nie wiedzą, że mogą się leczyć. Tymczasem terapia behawioralna czy poznawcza prowadzona w tym zakresie jest skuteczna. Aby więc nie zostać na lata pozbawionym szansy na to, aby normalnie rozmawiać z innymi ludźmi, utrzymywać kontakt, takie osoby powinny zdecydować się na psychoterapię. Dzięki niej będą mogli właściwie rozwijać swoje umiejętności społeczne.

Wyleczenie mutyzmu wybiórczego u dorosłych pozwala na normalne funkcjonowanie w codzienności.

Skorzystaj z psychoterapii dorosłych w CTM Centrum Terapii, jeśli: 

  • odczuwasz znaczne obniżenie nastroju, 
  • narzekasz na ciągłe zmęczenie i brak energii do działania, 
  • wycofujesz  się z kontaktów towarzyskich, 
  • masz niskie poczucie wartości,
  • odczuwasz duży niepokój podczas wypowiadania się,
  • odczuwasz lęk, gdy myślisz o swojej przyszłości,
  • nadmiernie zamartwiasz się o swoje zdrowie,
  • masz poczucie  kryzysu w tym momencie życia,
  • masz stałe poczucie zagrożenia, 
  • doświadczasz napadów lęku.